In 2015 was 11% van de Nederlanders slachtoffer van een cyberdelict. Hieronder vallen onder meer identiteitsfraude, koop- en verkoopfraude, hacken en cyberpesten. Van alle gevallen werd 27% gemeld bij de politie of een andere instantie, dat beduidend minder is dan in 2012 en 2013. Bij de politie werd in ongeveer 8% van de gevallen aangifte gedaan. Dat is vergelijkbaar met voorgaande jaren. Het blijkt verder dat eveneens 8% van alle Nederlanders in 2015 te maken heeft gehad met een of meerdere veiligheidsincidenten op internet (o.a. computervirus, misbruik van persoonlijke gegevens en fraude). Vorig jaar had 3% van de Nederlanders last van fraude, doordat ze iets online hadden gekocht op internet. Daarnaast werden er 5.617 meldingen gedaan van datalekken.
ICT beveiliging
Een andere uitkomst is dat 31% van de bedrijven een formeel vastgelegd ICT-beveiligingsbeleid heeft. De verschillen per bedrijfstak zijn groot, want op dit moment scoren 72% van de financiële instellingen, 53% van de informatie- en communicatiebedrijven, 45% van de onroerend goed sector, 44% van de energie- en watersector, 43% van de gezondheidszorg en 42% van de advies- en onderzoeksbranche bovengemiddeld. De industrie komt precies op het gemiddelde van 31% uit, maar 28% van de handelssector, 27% van de overige dienstverleningssectoren, 26% van de transportsector, 20% van de bouwsector en 11% van de horeca zitten daar onder. Ook is er een verschil qua omvang. Bedrijven met meer dan 500 werknemers hebben in 75% van de gevallen een formeel vastgelegd ICT-beleid, maar bij bedrijven met 10 tot 20 werknemers was dit slechts 21%.
Uitbesteed of in eigen huis
Bij 85% van de bedrijven met ten minste 10 werknemers was in 2015 sprake van werkzaamheden op het terrein van ICT-beveiliging. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om bescherming van data, het uitvoeren van beveiligingstests en het maken of onderhouden van beveiligingssoftware. Een kwart van de bedrijven liet deze werkzaamheden vooral doen door eigen personeel, drie kwart liet deze werkzaamheden voornamelijk door derden verzorgen.
Sectoren
Het aandeel bedrijven dat ICT-beveiligingswerk voornamelijk uitbesteedt, varieert van 79% voor de kleinste bedrijven tot 43% voor de grootste bedrijven. Kleinere bedrijven besteden ICT-beveiligingswerk dus veel vaker uit dan grote bedrijven, omdat zij niet altijd over de kennis en kunde beschikken om ICT-beveiligingswerk zelf uit te voeren. Alleen in de Informatie- en communicatiesector doet een meerderheid van bedrijven het ICT-beveiligingswerk voornamelijk zelf (70%). Gezien de aard van het werk in deze sector is dit niet verwonderlijk: bedrijven die gespecialiseerd zijn in ICT-beveiliging behoren bijvoorbeeld ook tot deze sector. Bij de financiële instellingen doet 47% van de bedrijven het ICT-beveiligingswerk zelf. In de bouwnijverheid, de horeca, maar ook in de gezondheidszorg besteden bedrijven dit werk praktisch allemaal uit. Net als de kleinere bedrijven zullen deze bedrijven vaak niet de kennis en kunde hebben om dit werk zelf te doen én niet de middelen om hier iemand voor aan te nemen. Daarnaast is het ook niet voor alle bedrijven nodig om een voltijds ICT-beveiligingsmedewerker in dienst te nemen.
Bron: riskenbusiness