Naast de gebruikelijke bancaire financiering kan een bedrijf veel andere manieren toepassen om geld vrij te maken vanuit de onderneming:
- Achtergesteld kapitaal van familie of zakenpartners
- Financieel of operationeel leasing van objecten (auto, ICT, machines)
- Verkoop van aandelen aan een (stille) vennoot.
- Verpanding van huidige goederen
- Leverancierskrediet aanvragen bij grote afname van goederen
- Debiteurentermijn verkorten
- Factoring en varianten daarop (zoals trefi.nl)
- Crowdfunding
- Venture capitalist aantrekken bij groei of overnamen
- Personeel vrije dagen laten kopen (vrijwillig)
- Startup-seeds
- Veradopteren van producten en diensten (adopteer een boom of een koe!)
- Microfinanciering
- Overheidsgaranties (MKB Fonds)
- Sale and leaseback constructie
Kennis en risico’s
Het stapelen van verschillende financieringsvormen vereist meer kennis van zaken. Waar we vroeger misschien naar de bank gingen en met beperkte kennis de overeenkomst tekende en alles was geregeld, moet je nu goed weten hoe het zit. Denk aan de verschillende looptijden, zeggenschap, eigenaarschap van de goederen, wat is verpand en wat niet, wat is achtergesteld en wie moet ik allemaal informeren.
Voorbeeld ‘Stapelen van financieringen’
Een middengroot bedrijf in de distributie van non-food goederen heeft een financieringsbehoefte van €3 miljoen. De ondernemer besluit om zijn financiering in onderdelen te organiseren. Zijn vastgoed heeft hij traditioneel gefinancierd via de bank. De vrachtwagens en luxe wagens zijn allemaal geleased (financial lease). Op de voorraden is een bankkrediet afgesloten. Het magazijn en distributiemiddelen zijn via een sale and leaseback constructie verkocht en teruggeleased. Om zijn krediet te verlagen is het debiteurentermijn verkort door sneller te facturen en betaalkorting te geven. Ook is de betalingstermijn van leveranciers met 7 dagen verlengd naar nog steeds acceptabele 21 dagen. Omdat de verpanding van de voorraden onvoldoende krediet oplevert is er een achtergesteld vermogen aangetrokken van een businesspartner tegen een aantrekkelijk percentage. Om het compleet te maken hebben medewerkers een vrijwillige faciliteit gekregen om maximaal 20 extra werkdagen te ‘kopen’.
Het plaatje ziet er in dit voorbeeld zo uit:
|
Onderdeel |
Tegenpartij |
Zekerheid |
Bedrag |
|
Vastgoed
|
Bank |
Vastgoed, HMS/borg |
1.400.000 |
|
Vrachtwagens
|
Leasemaatschappij |
Objecten zelf |
850.000 |
|
Luxe wagens |
Leasemaatschappij van de auto |
Objecten zelf |
150.000 |
|
Magazijn inrichting en interne distributiemiddelen |
Sale and lease-back partij |
Magazijn inrichting en inventararis |
250.000 |
|
Debiteurentermijn
|
Debiteuren |
Termijn debiteuren verkorten |
80.000 |
|
Leverancierskrediet |
Leveranciers |
leveranciers 7 dagen later betalen |
60.000 |
|
Krediet
|
Bank |
Vastgoed, HMS/borg |
40.000 |
|
Krediet (kerndeel) |
Business partner |
Achtergesteld en verpanding levensverzekering |
150.000 |
|
Vrije dagen |
Personeel |
- |
20.000 |
|
|
|
Totaal |
3.000.000 |
Zakelijk uitlenen aan een businesspartner financieel interessant
Waar de bank voor een gemiddeld krediet al gauw 7% tot 9% rente vraagt plus provisiekosten van circa 1% is een gemiddeld krediet erg kostbaar. Terwijl de bedrijven die geld over hebben een zakelijke spaarrente ontvangen van circa 0,5%. De bank overslaan en het direct uitlenen aan een businesspartner kan snel veel opleveren. Stel dat er een rente wordt afgesproken van 5% dan krijgt de uitlener 4,5% meer en betaald de lener 4% minder. Voor beide (in bovenstaand voorbeeld) een voordeel van respectievelijk 6.750,- en 6.000,- per jaar. Uiteraard dient er wel een goede afweging te worden gemaakt op de risico’s en te zekerheden.
Bron: Riskworld